Miody
- Strona główna
- Miody
Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z cennych właściwości miodu.
W zależności od tego z jakiego surowca powstał miód, wyróżnia się:
- nektarowe (kwiatowe),
- spadziowe,
- mieszane (nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe).
Są to miody naturalne w pełni zrobione przez naszych małych przyjaciół – pszczoły. Rodzaj miodu (np. rzepakowy, lipowy, lawendowy) zależy od roślin miododajnych, które w danym okresie kwitną. Początkowo każdy miód ma postać płynną zwaną patoką, a w postaci zestalonej (skrystalizowanej) krupiec. Miód może mieć różna barwę od jasnej białej poprzez żółty, a nawet ciemno brązowy.
Obecnie popularne stały się również miody z różnymi dodatkami:
- miód z liofilizowanymi owocami np. malinami, truskawkami, ananasem,
- miód z orzechami,
- miód z przyprawami.
Ziołomiód jest to produkt, który pszczoły przygotowują razem z pszczelarzem. W przyrodzie występują rośliny, które nie są miododajne (np. wiele odmian ziół) i przez to pszczoły się nimi nie interesują. Zioła mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia a połączenie ich z miodem sprawia że ziołomiód jest produktem o cennych właściwościach.
Frutomiód jest naszą autorską nazwą, szukając w internecie jej nie znajdziecie. Miód tego typu ma zazwyczaj nazwę ziołomiód np. ziołomiód aroniowy, jednak moim zdaniem jest to mylące więc stworzyłem własną nazwę. Proces jego powstawania jest identyczny jak w przypadku ziołomiodu jednak bazą jest tutaj sok owocowy. Owoce pochodzą z naszego ogrodu, a soki przygotowujemy za pomocą sokownika. W rezultacie otrzymujemy przepyszne połączenie miodu i soku owocowego.
Bądźmy w kontakcie